Industriada 2019
Muzeum Browaru Żywiec zaprasza na INDUSTRIADĘ 2019 w dniu 08.06.2019 r.,
w godzinach od 12:00 do 18:00 (ostatnie wejście na wydarzenia).
PROGRAM INDUSTRIADY 2019 w dniu 8 czerwca 2019 r.
Gra zespołowa
W ten dzień planujemy także zwiększyć aktywność naszych gości podczas pobytu w muzeum. Każda z grup przed wejściem na zwiedzanie zostanie podzielona na mniejsze zespoły, które otrzymają pytania, na które odpowiedzą słuchając uważnie przewodników oraz śledząc informacje zawarte w ekspozycji muzeum. Będzie to niezła zabawa a dla najlepszych po zwiedzaniu, będą czekały nagrody.
Prezentacja niezwykłych postaci historycznych, zawodów i ważnych wydarzeń z historii browaru
- Arcyksiążę Karol Stefan, drugi z kolei właściciel żywieckiego browaru z rodu Habsburgów, który na stałe zamieszkał w Żywcu. Szybko pokochał Polskę i Żywiec, w którym postanowił zamieszkać na stałe. Nauczył się języka polskiego i przyjął polskie obywatelstwo. Był człowiekiem wielce szanowanym nie tylko za dbałość o majątek i swoich pracowników ale również za patriotyczną postawę i więzi z narodem polski. Dbał o rozwój browaru. Dokonał w nim wielu nowych inwestycji, kupując nowoczesne wyposażenie, instalując oświetlenie elektryczne, nabywając specjalistyczne wagony kolejowe. W ramach tego wydarzenia przedstawimy również naszym gościom genezę powstania żywieckiego browaru oraz historię żywieckich Habsburgów.
- Bednarz, zawód, który należał do grupy rzemieślników bardzo poważanych w dawnych czasach i zaliczanych do najstarszych zawodów związanych z drewnem. W browarze bednarz zajmował się produkcją beczek, które stały się symbolem tego fachu i do dziś są najczęściej z nim kojarzone. Do produkcji swoich wyrobów bednarze wykorzystywali rozmaite gatunki drewna, przede wszystkim dąb – który zastosowanie znajdował głównie jako surowiec do produkcji beczek służących do leżakowania alkoholi, wina, whisky czy właśnie piwa.
- Juliusz Wagner, absolwent Akademii Piwowarskiej w Wiedniu, który przyjechał do Żywca w 1875 aby objąć stanowisko głównego piwowara w browarze Habsburgów. Doskonały organizator i znawca browarniczego rzemiosła. Posiadał doświadczenie w pracy w małych i średnich warzelniach, sprecyzował portfel marek żywieckich, wprowadzając do niego dwie nowości – Porter w roku 1881 i Ale w roku 1891. Juliusz Wagner był prawdziwym mistrzem dla żywieckich piwowarów, surowy i wymagający – wzbudzał szacunek i uznanie. Dodatkowo w ramach wydarzenia zaprezentujemy zwiedzającym historię genezę piwa Porter, wpływ rewolucji przemysłowej na rozwój piwowarstwa.
- Arcyksiężna Alicja Habsburg, żoną ostatniego właściciela Browaru w Żywcu z rodu Habsburgów, kobietą charyzmatyczną, znoszącą z honorem i niezwykłą siłą częste i bardzo dramatyczne dla niej przeciwności losu. Była kobietą odważną, która nie godząc się z okupantem niemieckim, mocno zaangażowała się w działalność konspiracyjną podczas II Wojny Światowej. Najważniejszymi wartościami w jej życiu była rodzina, ojczyzna oraz pomoc potrzebującym. Nasza bohaterka opowie naszym gościom o losach swojej rodziny od czasu II wojnie światowej. Przedstawi również historię browaru w okresach międzywojennym, wojny i w czasach PRL-u.
- Współczesny technolog, komputery, technologia i automatyka to dzisiejszy standard w browarach przemysłowych. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym ogniwem w produkcji piwa jest współczesny technolog. To on sprawuje piecze nad całym procesem produkcji. Jego doświadczenie i umiejętności owocują tworzeniem klasycznych jak innowacyjnych receptur, które są odpowiedzią na wciąż rosnące zainteresowanie konsumentów światem piwa. W ramach tego wydarzenia omówimy rewolucję piwną jaka dokonuje się w ostatnich czasach w piwowarstwie oraz Arcyksiążęcy Browar w Żywcu z jego obecnymi produktami.
Chwila rozrywki
Po tak aktywnym zwiedzaniu z lekcją historii i podstaw warzenia piwa, nasi goście spędzą czas w barku muzeum przy szklance żywieckiego piwa, słuchając muzyki w wykonaniu żywieckich górali.
Wszystkie wydarzenia następują po sobie i brak możliwości ich wyboru. Wszystkie atrakcje będą odbywały się wyłącznie na terenie Muzeum.
Godziny wejścia na wydarzenia INDUSTRIADY :
- 12:00, 12:20, 12:40
- 13:00, 13:40
- 14:00, 14:20, 14:40
- 15:00, 15:20, 15:40
- 16:00, 16:40
- 17:00, 17:20, 17:40
- 18:00
Cena biletu: 15 zł
Prosimy o dokonanie rezerwacji na wydarzenia INDUSTRIADY 2019.
Zapraszamy!