Industriada 2019

Muzeum Browaru Żywiec zaprasza na INDUSTRIADĘ 2019 w dniu 08.06.2019 r.,
w godzinach od 12:00 do 18:00 (ostatnie wejście na wydarzenia).

PROGRAM INDUSTRIADY 2019 w dniu 8 czerwca 2019 r.

Gra zespołowa
W ten dzień planujemy także zwiększyć aktywność naszych gości podczas pobytu w muzeum. Każda z grup przed wejściem na zwiedzanie zostanie podzielona na mniejsze zespoły, które otrzymają pytania, na które odpowiedzą słuchając uważnie przewodników oraz śledząc informacje zawarte w ekspozycji muzeum. Będzie to niezła zabawa a dla najlepszych po zwiedzaniu, będą czekały nagrody.

Prezentacja niezwykłych postaci historycznych, zawodów i ważnych wydarzeń z historii browaru

 • Arcyksiążę Karol Stefan, drugi z kolei właściciel żywieckiego browaru z rodu Habsburgów, który na stałe zamieszkał w Żywcu. Szybko pokochał Polskę i Żywiec, w którym postanowił zamieszkać na stałe. Nauczył się języka polskiego i przyjął polskie obywatelstwo. Był człowiekiem wielce szanowanym nie tylko za dbałość o  majątek i swoich  pracowników ale również za patriotyczną postawę i więzi z narodem polski. Dbał o rozwój browaru. Dokonał w nim wielu nowych inwestycji, kupując nowoczesne wyposażenie, instalując oświetlenie elektryczne, nabywając specjalistyczne wagony kolejowe.  W ramach tego wydarzenia przedstawimy również  naszym gościom genezę powstania żywieckiego browaru oraz historię żywieckich Habsburgów.
   
 • Bednarz, zawód, który należał do grupy  rzemieślników bardzo poważanych w dawnych czasach i zaliczanych do najstarszych zawodów związanych z drewnem. W browarze bednarz zajmował się produkcją beczek, które stały się symbolem tego fachu i do dziś są najczęściej z nim kojarzone. Do produkcji swoich wyrobów bednarze wykorzystywali rozmaite gatunki drewna, przede wszystkim dąb – który zastosowanie znajdował głównie jako surowiec do produkcji beczek służących do leżakowania alkoholi, wina, whisky czy właśnie piwa.
   
 • Juliusz Wagner, absolwent Akademii Piwowarskiej w Wiedniu, który przyjechał do Żywca w 1875 aby  objąć stanowisko głównego piwowara w browarze Habsburgów. Doskonały organizator i znawca browarniczego rzemiosła. Posiadał doświadczenie w pracy w małych i średnich warzelniach, sprecyzował portfel marek żywieckich, wprowadzając do niego dwie nowości – Porter w roku 1881 i Ale w roku 1891. Juliusz Wagner był prawdziwym mistrzem dla żywieckich piwowarów, surowy i wymagający – wzbudzał szacunek i uznanie. Dodatkowo w ramach wydarzenia zaprezentujemy zwiedzającym historię genezę piwa Porter, wpływ rewolucji przemysłowej na rozwój piwowarstwa.
   
 • Arcyksiężna Alicja Habsburg, żoną  ostatniego właściciela Browaru w  Żywcu z rodu Habsburgów, kobietą charyzmatyczną, znoszącą z honorem i niezwykłą siłą częste i bardzo dramatyczne dla niej przeciwności losu. Była kobietą odważną, która nie godząc się z okupantem niemieckim, mocno zaangażowała się w działalność konspiracyjną podczas II Wojny Światowej. Najważniejszymi wartościami w jej życiu była rodzina, ojczyzna oraz pomoc potrzebującym.  Nasza bohaterka opowie naszym gościom o losach swojej rodziny od czasu II wojnie światowej. Przedstawi również historię browaru w okresach międzywojennym, wojny i w czasach PRL-u.
   
 • Współczesny technolog, komputery, technologia i automatyka to dzisiejszy standard w browarach przemysłowych. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym ogniwem w produkcji piwa jest współczesny technolog. To on sprawuje piecze nad całym procesem produkcji. Jego doświadczenie i umiejętności owocują tworzeniem klasycznych jak innowacyjnych receptur, które są odpowiedzią na wciąż rosnące zainteresowanie konsumentów światem piwa. W ramach tego wydarzenia omówimy rewolucję piwną jaka dokonuje się w ostatnich czasach w piwowarstwie oraz Arcyksiążęcy Browar w Żywcu z jego obecnymi produktami.

 

Chwila rozrywki

Po tak aktywnym zwiedzaniu z lekcją historii i podstaw warzenia piwa, nasi goście  spędzą czas w barku muzeum  przy szklance żywieckiego piwa, słuchając  muzyki w wykonaniu żywieckich górali.

Wszystkie wydarzenia następują po sobie i brak możliwości ich wyboru. Wszystkie atrakcje będą odbywały się wyłącznie na terenie Muzeum.

Godziny wejścia na wydarzenia  INDUSTRIADY :

 • 12:00, 12:20, 12:40
 • 13:00, 13:40
 • 14:00, 14:20, 14:40
 • 15:00, 15:20, 15:40
 • 16:00, 16:40
 • 17:00, 17:20, 17:40
 • 18:00


Cena biletu: 15 zł

Prosimy o dokonanie rezerwacji na wydarzenia INDUSTRIADY 2019.

Zapraszamy!