Halo halo!
Dowodziki do kontroli!

STRONA DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA UŻYTKOWNIKÓW PEŁNOLETNICH!

Historie

Arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg

Dlaczego Browar w Żywcu jest arcyksiążęcy? To długa historia, a jednym z jej głównych bohaterów jest Albrecht Fryderyk Habsburg. Warto poznać tę niezwykłą postać nieco bliżej.

Albrecht Fryderyk Habsburg urodził się 3 sierpnia 1817 roku w Wiedniu. Był najstarszym synem Karola Ludwika Habsburga (1771-1847) – arcyksięcia austriackiego, właściciela Księstwa Cieszyńskiego i założyciela browaru zamkowego w Cieszynie (1846).

Albrecht Fryderyk Habsburg

Od najmłodszych lat był szkolony na żołnierza. Posiadał wyjątkowy talent dowódczy. Nabierając doświadczenia w dowodzeniu wojskiem szybko zrobił karierę wojskową, szczycił się honorami marszałka polnego, dowódcy Wiednia, gubernatora cywilnego i wojskowego na Węgrzech. W maju 1848 roku brał udział w bitwach pod Santa Lucia, w 1866 roku pod Custozą, gdzie dowodząc wojskami cesarskimi odniósł wielkie zwycięstwo.

Po śmierci swego ojca, arcyksiążę Albrecht odziedziczył duży majątek. Szybko okazało się, że był nie tylko utalentowanym dowódcą, ale również gospodarzem. Prowadził bardzo intensywne prace w dobrach żywieckich. Fascynował go przemysł i nowoczesne rozwiązania. Przyczynił się do powstania wielu fabryk. Spełniając ostatnią wolę swojego ojca, w 1856 roku na ziemiach żywieckich, wybudował miedzy innymi nowoczesny browar. Mieszkańcy zapamiętali go nie tylko jako dobrego zarządcę majątku, ale również jako człowieka, który przejmował się ich losem, szczególnie w czasach nieurodzajów czy innych niedostatków.

1 maja 1844 roku w Monachium poślubił księżniczkę Hildegardę, córkę króla Bawarii Ludwika I. Z tego związku narodziła się trójka dzieci: dwie córki – Maria Teresa i Matylda oraz upragniony syn Karol, który jednak po roku zachorował na ospę i zmarł. Na tym nie kończyły się tragedie rodzinne arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga – 2 kwietnia 1864 roku w wieku 39 lat na zapalenie opłucnej zmarła jego ukochana żona. Trzy lata później córka Matylda, chcąc ukryć przed ojcem palonego papierosa, podpaliła swoją suknię, która natychmiast zajęła się ogniem. Doznała rozległych oparzeń drugiego i trzeciego stopnia. Po dwóch tygodniach męczarni, zmarła mając zaledwie 18 lat.

W 1878 roku, nie mając męskiego potomka, arcyksiążę Albrecht Fryderyk adoptował swoich bratanków – Fryderyka, Karola Stefana i Eugeniusza, którym powierzył zgromadzony przez siebie majątek.

Albrecht Fryderyk Habsburg zmarł 18 lutego 1895 roku po ciężkiej chorobie. Po śmierci arcyksięcia zarządzono półroczną żałobę. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Wiedniu.

Arcyksiążę Albrecht Fryderyk był wybitnym wojskowym, dowódcą i gospodarzem, jedną z najważniejszych postaci w historii Żywiecczyzny i twórcą Browaru w Żywcu. Jednocześnie jego prywatne życie było naznaczone cierpieniem i pechowymi zbiegami okoliczności.


Źródła: Tracz A. Błecha K. Ostatni król Polski, 2012, Materiały historyczne ze strony cieszyn.pl.