Sławni goście Browaru w Żywcu

Miasto Żywiec choć niewielkie, na przestrzeni wieków gościło wiele znamienitych osób. Między innymi: Jana Kazimierza Króla Polski – właściciela ziem żywieckich, czy Cesarza Józefa II. Również współcześnie Żywiecczyzna i tutejszy browar przyciągają znanych gości.mość!

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu istnieje od 1856 roku. Zakład prężnie się rozwijał a piwa tu warzone bardzo szybko zyskały uznanie. Świetnie rozwijająca się firma i jej kolejni właściciele z rodu Habsburgów, chętnie przyjmowali ważne osobistości i oprowadzali gości po swoich włościach. Udokumentowano wizyty: Marii Krystyny – Królowej Hiszpanii, arcyksięcia Huberta Salwator z Austrii, księżnej Marii z domu Bonaparte, księcia Alfonsa Bourbon-Parma z Hiszpanii, księcia Gabriela Bourbon-Sycylia z Francji i księżnej Cecylie z rodu Lubomirskich, Hieronima i Renaty Radziwiłłów z Balic, Olgierda i Mechtyldy Czartoryskich z Baszkowa, Eryka Bohema posła szwedzkiego z poselstwa w Warszawie, prezydenta Ignacego Mościckiego, czy księcia Metropolity Adama Stefana Sapiehe.

Ciekawych informacji dostarcza również, odnaleziony w browarze, rejestr gości którzy odwiedzili zakład w latach 1938-39. Na kartach spisu podana jest data wizyty, nazwa wycieczki bądź nazwiska osób odwiedzających, miejsce, z którego wycieczka przyjechała, ilość oprowadzanych gości, informacja o przewodniku oraz ilości piw wydanych dla gości z podziałem na Zdrój Żywiecki, Marcowe, Porter, Ale oraz Słodowe. Prócz piw dla niektórych grup zwiedzających serwowane były obiady.

Browar odwiedzali przedstawiciele różnych grup zawodowych: urzędnicy publiczni, kolejarze, oficerowie wojsk, strażacy, redaktorzy i dziennikarze, chórzyści, funkcjonariusze policji, klerycy i księża, sołtysi, restauratorzy, medycy. Zwiedzały zakład również koła gospodyń wiejskich, kluby automobilowe, szkoły, kolonie, kluby sportowe, obozy harcerskie, wycieczki krajoznawcze, letnicy, przejezdni.

Bardzo ciekawą pozycją we wspomnianym rejestrze są „uwagi”. Umieszczano tam informacje dotyczące grup. Dowiadujemy się m.in. że najliczniejszą grupą zwiedzającą był Polski Czerwony Krzyż z Krakowa – 560 osób. Z kolei inna 100 osobowa grupa wypiła aż 300 litrów piwa oraz ukradła 32 szklanki degustacyjne, a jedną rozbiła!

W 1938 roku w sumie w rejestrze znalazły się 182 wycieczki, co dało łącznie 6 895 gości. Ostanie zwiedzanie przed wybuchem wojny odbyło się 24 sierpnia 1939 roku.

Browar od zawsze wzbudzał ciekawość i zachwyt odwiedzających. Z okazji 150-lecia istnienia browaru, w starych piwnicach leżakowych i fermentacyjnych otwarto Muzeum Browaru w Żywcu, by turyści zwiedzający Żywiecczyznę poza pięknymi krajobrazami mogli podziwiać wyjątkowe, zabytkowe wnętrza browaru o bardzo długiej historii.

Od 2006 roku, muzeum odwiedziło ponad milion osób ze wszystkich stron świata, między innymi: Księżna Maria Krystyna Habsburg, Karol Stefan Habsburg z córką, Ernesto de Zulueta Habsburg – zastępca ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce, Jean-François van Boxmeer – prezes zarządu i dyrektor generalny Heineken International, Bronisław Komorowski – prezydent Polski, Ivan Gasparovic – prezydent Słowacji, Vaclav Klaus – prezydent Czech, Jerzy Buzek – przewodniczący parlamentu UE, Burmistrz Żywca Antonii Szlagor.

Goszczono również przedstawicieli kultury i sportu takich jak: Grzegorz Lato, Michał Żebrowski, Wojciech Mecwaldowski, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Joanna Liszowska, Czerwone Gitary, Monika Brodka, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Bracia, Apoloniusz Tajner, Tomasz Majewski, Łukasz Kruczek, Andrzej Gołota i wielu innych.

Podobnie jak tutejsze piwo także Muzeum Browaru szybko zyskało renomę i stało się ważnym punktem na mapie lokalnych atrakcji. Obecnie stanowi jeden z głównych atrakcji podczas zwiedzania okolicy i wizyty na Żywiecczyźnie nie można uznać za kompletną bez wizyty w tym miejscu!

Źródła: Rejestr wycieczek 1938-39, Księga pamiątkowa browaru, Księga gości Muzeum Browaru Żywiec.