Muzeum Browaru

Muzeum Browaru

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Już samo położenie muzeum budzi ciekawość. Zlokalizowane jest bowiem w dawnych piwnicach leżakowych browaru.

Po przekroczeniu wrót muzeum, goście wchodzą w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznają kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność.

Po zwiedzeniu pomieszczeń Muzeum, goście mają czas na konsumpcję piwa i zakup pamiątek. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy.

trasa_zwiedzania_PL.png

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum i Browaru dostępne jest od wtorku do piątku i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Kończy się konsumpcją piwa lub napoju owocowego w Muzeum. Dostępne są dwie opcje zwiedzania:

Zwiedzanie Muzeum.
Czas trwania to około 1 godzina + 30 minut na konsumpcję piwa lub napoju owocowego.

Zwiedzanie Muzeum i Browaru.
Opcja przeznaczona tylko dla osób dorosłych. Czas trwania około 2 godzin + 30 minut na konsumpcję piwa lub napoju owocowego. Dostępne od wtorku do piątku.
 

Rezerwacja

Aby zwiedzić Muzeum należy zarezerwować wizytę telefonicznie (+48 33 861 96 27, +48 33 861 24 57) lub poprzez formularz internetowy. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do korzystania z formularza kontaktowego.

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli.
Godziny otwarcia 10:00-18:00.
Ostatnie wejście wycieczkowe odbywa się o godzinie 17:00.
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu

Bez względu na burzliwą historię kraju, piwo w browarze warzone jest nieustannie od 160 lat. Odwiedzając nasze muzeum możesz także zwiedzić funkcjonujący browar i zobaczyć jak współcześnie powstaje piwo.

Browar został zbudowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga na terenach należących do jego majątku. Marząc o warzeniu doskonałego piwa, Habsburg stworzył Żywiecką Szkołę Piwowarską zatrudniając mistrzów z Cieszyna, Czech i Austrii. Dzięki połączeniu ich wiedzy i odwagi już pod koniec XIX wieku produkowano w Żywcu nie tylko jasnego lagera, ale także portera, bocka czy piwo marcowe

Przez dziesięciolecia zakład rozbudowywał swój potencjał produkcyjny. Dziś jest największym i najnowocześniejszym browarem Grupy Żywiec. Jego piwowarzy kontynuują ideę Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej i nieustannie eksplorują nowe gatunki piwne.

Flagową marką browaru jest Żywiec warzony w aż 6 różnych wariantach. Obok klasycznych warzonych od wielu lat Lagera i Portera, Bocka czy Marcowego współcześni piwowarzy wciąż tworzą nowe receptury, dzięki czemu Żywiec dostępny jest dziś także w wariantach Żywiec Białe, APA (American Pale Ale) czy Saison.

Zwiedzając browar można obejrzeć serce browaru - warzelnię oraz nowoczesne linie rozlewnicze a po zwiedzaniu skosztować piwa prosto z browaru.

Cennik

Pierwszeństwo zwiedzania przysługuje osobom i grupom posiadającym wcześniejszą rezerwację. Ilość osób w grupie jest ograniczona. Osoby niepełnoletnie mogą zwiedzić Muzeum jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Zwiedzanie Muzeum

W muzeum obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt z wyjątkiem psów przewodników.

bilet normalny - 30 zł

Grupy powyżej 15 osób

Przewodnicy PTTK i organizatorzy wycieczek wchodzą bezpłatnie. Grupy szkolne - jeden opiekun na 15 uczniów wchodzi bezpłatnie.
Grupy osób niepełnosprawnych - jeden opiekun na 10 podopiecznych wchodzi bezpłatnie.

bilet grupowy - 25 zł

Dzieci i młodzież

Przysługuje osobom niepełnoletnim. Uczniom szkoły średniej, którzy ukończyli 18 lat i posiadają ważną legitymację szkolną, przysługuje bilet ulgowy z konsumpcją napoju owocowego. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

bilet ulgowy - 15 zł

Zwiedzanie Muzeum i Browaru

Zwiedzanie Browaru jest dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wyjątek stanowią grupy ze szkół, w których program nauczania obejmuje procesy związane z technologią produkcji piwa. Bilet ulgowy dla ucznia kosztuje 28 zł.

bilet normalny - 40 zł

plan_muzeum_PL.png
muzeum_faq_beer.png

FAQ – Często zadawane pytania

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub znalezienia odpowiedzi na pytania w dziale FAQ. Zobacz »

Regulamin zwiedzania Muzeum i Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu

Przed rozpoczęciem zwiedzania prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dotyczy to zwłaszcza zachowania zasad bezpieczeństwa podczas zwiedzania Browaru, który jest działającym zakładem produkcyjnym, w którym obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa. Zobacz »